Banner 590px

Kategorie: Aktuality, Napsali o nás

Automix - Podzimní rojení v Sosnové

Aktivní Czech Classic Cars Club, spolupořadatel tradičného Veteránského rojení na Kokořínsku, uspořádal na autodromu v Sosnové Podzimní setkání, kterým by rád založil novou tradici.

(01. 11. 2008 00:00)

Nultý ročník byl určen nejen majitelům automobilů britských značek, ale také pro ostatní sportovní a závodní automobily a hlavně historické formule 3, které se v šedesátých letech těšily u nás velké obliby. Vzhledem k tomu, že v té době nebyly u nás prakticky žádné továrně vyráběné monoposty, snad kromě Lotusu, s nímž jezdil Vladimír Hubáček, tak si jezdci vyráběli formule sami.

Ačkoliv se na poslední chvíli čtyři majitelé omluvili, tak i zbývajících šest vozů nabídlo zajímavou podívanou, a také jezdci si užili ježdění až až. Jednalo se o pohodnou akci, v níž vůbec nezáleželo, kdo vyhraje a kdo bude polední. Všichni se chtěli na závěr sezony hlavně dobře pobavit, a pořadatelé si vyzkoušet také jiný druh akce. Myslíme, že až na pár drobností, které jistě vychytají do příštího setkání, mohli odjíždět všichni spokojeni.

Z britských automobilů byly k vidění vozu MG, Jaguar, Triumph, Austin, Mini Cooper nebo Reliant Scimitar. Někteří řidiči jako třeba Tomáš Strnad s MG B Gt nebo Jaromír Hausner s Jaguarem S-Type předváděli perfektní jízdu na hranici fyzikálních možností. Stejně jako Evžen Majoroš s American La France. Tento stroj jsme představili v rámci reportáže Pražská noblesa.

Velice zajímavý a cenný automobil přivezl sběratel závodních škodovek Stanislav Kafta. Představil okruhovou verzi vozu Škoda 1000 MB, postavenou pro tehdejší skupinu B5. S tímto vozem jezdila v roce 1969 tovární dvojice Jaroslav Bobek a Leoš Hnatevič automobilové rallye, poté byl přestavěn na okruhovou verzi pro Jaroslava Bobka. Vůz pohání čtyřválec 1,8 litru o výkonu zhruba 160 k.

Z monopostů bezpochyby nejvíce zaujala Škoda Lucia F3, postavená ve dvou exemplářích v Automobilových závodech ve Vrchlabí pro závody na okruzích. Škoda Lucia byla "dítětem" manažera a spolujezdce vrchlabských jezdců Jiřího Lokvence, který celý projekt inicioval. Podvozek vycházel z konstrukce Ing.Václava Pauera, byl upraven pro zástavbu těžšího čtyřdobého agregátu. Měl prostorový příhradový rám  z chrommolybdenových trubek, nezávislé zavěšení všech kol s lichoběžníkovou nápravou vpředu, pětiprvkovými závěsy vzadu a vnějším pérováním, přední těhlice byly vyfrézovány z kusu oceli a třídílná karoserie byla z laminátu. Kotoučové brzdy Bendix pocházely z Renaultu 8, vpředu byly v kolech, vzadu u rozvodovky. S prvním vozem, jezdil Jiří Srnský, s druhým pakl Oldřich Brunclík a právě jeho monopost pečlivě zrenovoval Otakar Stuchlík z Nové Paky.

Pamětníci se ještě pamatují na Zdeňka Křivohlavého, který patřil k naším předním jezdcům v 60 letech. Startoval s vozem, který původně postavil Stanislav Chelík a poháněl jej dvoudobý tříválec Wartburg o výkonu 80 k. Valenty. Zdeněk Křivohlavý s ním závodil až do roku 1970, kdy vůz přestavěl - původní lamináty nahradil novou laminátovou karoserií Lotus, kterou získal z pražské Dukly. Na klatovském okruhu s ním havaroval  a zranil se. Havárie však změnila  jeho život zásadním způsobem. Během léčení v klatovské nemocnici se oženil a v Klatovech už zůstal.

Po zkušenostech z první sezóny ve formuli 3 zkonstruoval Alois Gbelec nový zdokonalený vůz s prostorovým příhradovým rámem z ocelových trubek,  přední lichoběžníkovou nápravou, zadními pětiprvkovými závěsy s vně umístěnými tlumiči. Brzdy umístěné v elektronových kolech byly Bendix z Renaultu 8, nová laminátová karoserie měla odnímací kryt motoru. Kompletní agregát zůstal osvědčený Wartburg, skloněný o 30 stupňu a výkonu ca 85 k. Stroj nazvaný Kondor zrenovoval v roce 2003 Jaroslav Rezek.

Mezi známé postavy českého automobilového sportu patřil nestor předválečných, a hlavně poválečných závodů a několikanásobný mistr republiky Jaroslav Vlček. Celkem postavil dvanáct sportovně závodních vozů, který vždy pojmenoval po své manželce. V roce 1967, ve věku 59 let, vyrobil pro sebe a svého syna Miloše dva vozy Magda. Při stavbě "ef-trojek" vsadil na osvědčené konstrukční prvky předchozích vozů, i když světové trendy se v té době už ubíraly jiným směrem. Základem byl žebřinový rám ze dvou trubek velkého průřezu propojených příčkami, obě nápravy odpruženy příčnými listovými pery a hydraulickými teleskopickými tlumiči.  Brzdy byly kombinací kotoučových Bendix vpředu a bubnových Škoda vzadu, karoserie byla vyklepána z hliníkového plechu. U všech svých závodních vozů použil Jaroslav Vlček upravených motorů Fiat, kromě prvního s motorem NASH a poslední formule 3, kdy upřednostnil Wartburg ve spojení s převodovkou Škoda 1000MB. Vůz Miloše Vlčka, který se dochoval v původním stavu, představil Stanislav Profeld.

Cenné informace o vozech F3 nám poskytl pan Michal Velebný a pokud máte zájem se ještě více dozvědět také o dalších našich monopostech, potom vám můžeme doporučit jeho knížku Československé formule, která vyšla v roce 2006.

Podzimní setkání v Sosnové bylo rozhodně zpestřením závěru veteránské sezony a můžeme si jen přát, aby si sem v roce 2009 našlo cestu ještě více majitelů zajímavých závodních automobilů. Autodrom v Sosnové je pro takové akce přímo stvořený.

Autor: Jindřich Lasík

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

, video Sosnová odpovědět
Škoda, že na videu na mě nepůsobí odstředivá síla, abych si to znovu prožil